Audyt energetyczny

  • Audyt energetyczny

    Audyt energetyczny

Wykonuję audyty energetyczne budynków na potrzeby dofinansowania termomodernizacji

Celem audytu energetycznego jest określenie ilości i struktury zużywanej energii oraz zalecenie konkretnych rozwiązań (technicznych, organizacyjnych i formalnych) i określenie ich opłacalności. Audyt energetyczny budynku obejmuje także doradztwo w zakresie podejmowania i realizacji inwestycji mających na celu racjonalizację zużycia energii. Ta niezależna i obiektywna opinia stwierdza, które modernizacje są opłacalne w badanym budynku oraz jakie produkty i rozwiązania techniczne są najkorzystniejsze.

 

Co zawiera audyt energetyczny?

  • wykonanie uproszczonej inwentaryzacji na potrzeby audytu
  • analiza stanu obecnego obiektów i możliwych usprawnień termomodernizacyjnych (wariantów)
  • obliczenia oszczędności zużycia energii, nakładów finansowych oraz SPBT dla każdego analizowanego wariantu
  • obliczenie zapotrzebowania na energię i moc cieplną dla stanu istniejącego i wariantów termomodernizacyjnych

 

Jakie usprawnienia termomodernizacyjne można zrealizować?

  • docieplenie przegród (ścian, podłóg, stropów, dachów)
  • wymiana stolarki otworowej (okien i drzwi)
  • modernizacja źródła ciepła CO i CWU
  • modernizacja instalacji CO i CWU
  • instalacja lub modernizacja systemu wentylacji
  • instalacja paneli PV

 

Kiedy potrzebny jest audyt energetyczny?

  • dofinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego z funduszu termomodernizacyjnego BGK
  • pozyskanie środków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego z innych funduszy (RPO, NFOŚ, EOG i WFOŚ)
  • finansowanie termomodernizacji kompleksowej w programie "czyste powietrze"

 

Od czego zależy cena audytu energetycznego?

  • wielkość budynku (powierzchnia, kubatura)
  • kształt bryły budynku (stopień jej skomplikowania)
  • dostępność dokumentacji obiektu (architektura, instalacje grzewcze i wentylacyjne)
  • planowany zakres prac termomodernizacyjnych

 

Audyt energetyczny - dofinansowanie BGK

Premia termomodernizacyjna przysługuje głównie właścicielom lub zarządcom budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego Stanowi ona dofinasowanie dla wykonywanych prac termomodernizacyjnych. Przeznaczona jest dla inwestorów korzystających z kredytu, którego minimalna kwota stanowi co najmniej 50% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. O premię mogą wnioskować wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, TBSy, gminy i powiaty oraz spółki prawa handlowego.

Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi:

  • 26% kosztów prac termomodernizacyjnych,
  • 31 proc. łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z przedsięwzięciem OZE polegającym na zakupie, montażu, budowie albo modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii (koszty instalacji OZE muszą stanowić przynajmniej 10 proc. łącznych kosztów termomodernizacji i instalacji OZE),
  • dodatkowe wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego – przy realizacji termomodernizacji budynków z tzw. „wielkiej płyty” wraz z ich wzmocnieniem.

W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych, po spełnieniu warunków głębokiej termomodernizacji (wymóg spełnienia EP i izolacyjności przegród zewnętrznych) istnieje możliwość pozyskania dodatkowego grantu termomodernizacyjnego w wysokości 10% kosztów kosztów inwestycji netto. Z dofinasowania grantu OZE wyłączone są jednostki samorządu terytorialnego. Wnioski należy składać do 30 czerwca 2026 r.

Dla jednostek samorządu terytorialnego przewidziano premię MZG (mieszkaniowy zasób gminny) w wysokości nawet do 60% kosztów inwestycji. Dodatkowo grant MZG na poprawę stanu technicznego zasobu mieszkaniowego w wysokości 30%. Dofinansowanie inwestor otrzymuje po spełnieniu określonych warunków.

Instytucją finansującą premię termomodernizacyjną jest Bank Gospodarstwa Krajowego (więcej szczegółowych informacji dostępnych jest na stronie internetowej banku). Dokumentem niezbędnym jest audyt energetyczny, którego pozytywna weryfikacja stanowi warunek jej przyznania. Dlatego kluczowym jest wykonanie audytu energetycznego przez osobę posiadającą stosowne kompetencje i doświadczenie, tak by uniknąć negatywnej wersyfikacji wniosku.

 

Audyt energetyczny "czyste powietrze"

Audyt energetyczny dla programu czyste powietrze nie różni się od audytów wykonywanych dla innych programów finansowania (BGK, RPO). Musi być zgodny z aktualnie obowiązującymi aktami prawnymi i normami technicznymi oraz wykonany przez osobę posiadającą stosowne kompetencje i doświadczenie zawodowe. Opracowanie audytu energetycznego wykonujemy na bazie dokumentacji projektowej lub inwentaryzacji budowlanej oraz opisu technicznego.. Nie ma możliwości rzetelnego wykonania opracowania jedynie na podstawie zdjęć budynku. proszę uważać na tego typu oferty!

Jeśli chodzi o kryteria większego dofinasowania (kompleksowa termomodernizacja) należy spełnić przynajmniej jedno z dwóch poniższych:

  • oszczędność energii użytkowej większa od 40% - takie kryterium jest szansa osiągnąć w przypadku starych nieocieplonych domów, wykonując podstawowe prace termomodernizacyjne,
  • wskaźnik powierzchniowy energii użytkowej jest mniejszy od 80 kWh/m2rok - takie kryterium jest szansa osiągnąć w przypadku domów ocieplonych (niewystarczająco) wybudowanych w latach 1990 - 2014, wykonując jednak szerszy zakres prac termomodernizacyjnych.

Zakres prac termomodernizacyjnych określa inwestor i może być on dowolny pod warunkiem spełnienia jednego z powyższych kryteriów. Jeśli wskaźnik okaże się nie wystarczający, ze swojej strony zaproponuję, o ile będzie to możliwe dodatkowe prace, które pomogą spełnić kryterium. Proszę pamiętać, że modernizacja systemu grzewczego wiąże się z energią końcowa i nie ma wpływu na wskaźniki energii użytkowej.

Dofinansowane są prace termomodernizacyjne związane jedynie z częścią ogrzewaną budynku. W przypadku nieogrzewanych części (np. piwnica lub poddasze) prace dociepleniowe czy wymiana stolarki nie jest dofinansowywana. Zasadą też jest wymiana stolarki 1 do 1 (ewentualnie z niewielką zmianą wymiarów), co oznacza, że nowe dodatkowe okna/drzwi nie będą dofinansowane.

Modernizacja systemu grzewczego i ciepłej wody jest dofinansowywana w przypadku użytkowania "kopciucha" i jest ona obligatoryjna do realizacji z pozostałymi pracami. Każde inne źródło ciepła nie podlega dofinansowaniu, jeśli inwestor planuje modernizację to wyłącznie ze środków własnych.

Do audytu dołączam kartę podsumowania, która stanowi załącznik do składanego wniosku.

 

Jeśli planujesz pozyskanie dofinansowanie do termomodernizacji i wykonanie audytu energetycznego zapraszam do wypełnienia ankiety budynku. Dostępna jest ona w zakładce Cennik, po jej wypełnieniu prześlę wycenę audytu energetycznego.

 

W mojej ofercie również:

świadectwa energetyczne

charakterystyki energetyczne


 

mgr inż. Robert Cebula - Audytor energetyczny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Audyty energetyczne wykonuję w:

Script logo